Jak dbać o bluzki piankowe?

Bluzki z pianki to element garderoby, który wykonany jest z neoprenu, który zwykle składa się z poliestru i domieszki elastanu. Zaletą tego materiału jest to, że jest on plastyczny i puszysty, a do tego silnie odporny na zniekształcenia. Zwykle neopren stosowany jest głównie do szycia profesjonalnych ubrań sportowych(np. kombinezony, stroje kąpielowe). Do zalet tego materiału zalicza się takie cechy jak:

  • jest przyjemny dla skóry,
  • jest nieprzemakalny.

Obecnie pianka ta jest także do szycia eleganckich ubrań do pracy lub na wyjątkowe okazje jak np. rozkloszowana spódnica czy sukienka. Kreacje z pianki często wybierane są najczęściej na wesela. Bluzka piankowa czy sukienka z pianki charakteryzują się tym, że są dosyć sztywne na pierwszy rzut oka. Natomiast w dotyku jest miękka i posiada zwartą strukturę.

Jak pielęgnować ubrania z pianki?

Ubrania z pianki są dosyć trwałe i wymagają odpowiedniej oraz przede wszystkim ostrożnej pielęgnacji. Do ubrań piankowych należy stosować tylko dedykowane produkty i nie wolno ich prać w pralce. Wysoka temperatura oraz wirowanie mogą powodować skurczenie materiału lub zmniejszenie jego elastyczności, a tym samym utratę efektownego wyglądu. Wyjęcie takiej kreacji z bębna skończy się tym, że bluzka piankowa będzie bezkształtna i nieestetyczna. Z tego powodu w przypadku bluzki piankowej najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne będzie pranie ręczne.

Jak ręcznie wyprać piankową bluzkę?

Do prania piankowych elementów garderoby należy przygotować sporą miskę lub użyć wanny, gdyż mają one sporą objętość, a woda musi pokryć każdą krawędź materiału. Do prania należy zakupić produkt do pielęgnacji neoprenu, gdzie znajdziemy instrukcję  prania. Są to jednak produkty dość drogie, więc do wyczyszczenia drobnych plam można użyć łagodnych detergentów jak np.:

  • płyn do higieny intymnej,
  • środki do pielęgnacji niemowląt(mydełka, szampony, żele pod prysznic).

Są to delikatne środki z uwagi na swoje przeznaczenie. Jednocześnie są to sprawdzone rozwiązania, które nie zaburzą struktury materiału.

Do miski czy wanny należy wlać letnią wodę i zanurzyć w niej bluzkę. Wtedy trzeba dodać niewielką ilość środka czyszczącego, po czym zostawić na kilkadziesiąt minut, by pianka nasiąknęła wodą. Ruchy czyszczące bluzkę powinny być delikatne. Następnie należy dobrze wypłukać bluzkę, aby usunąć wszelkie ślady po preparacie czyszczącym oraz dokładnie wycisnąć materiał. Nie powinno się stosować suszarki, lecz trzeba bluzkę położyć na płasko w cieniu lub na stole czy łóżku na podłożony wcześniej gruby ręcznik. Nie powinno się też wieszać takiego ubrania na sznurku, gdyż w miejscu zagięcia i podpięcia klamerką mogą pozostać wyraźne zaniecenia.